Jsem nadšenec do Linuxu a automatizace a rád bych se o své zkušenosti a znalosti podělil s dalšími lidmi, kteří se zajímají o totéž.
S Linuxem jsem začal v roce 2004. Byl to můj první operační systém (Fedora 2). Musím říct, že do té doby jsem počítače neměl rád, nerozuměl jsem jim a už vůbec by mě nenapadlo, že jednou s nimi budu i pracovat. A stalo se. Když jsem si tenkrát hledal novou práci, přemýšlel jsem, jaký obor má budoucnost a uvědomil si, že mimo jiné jsou to právě počítače a že bych snad svůj postoj k nim mohl změnit. Ze začátku to sice nebylo jednoduché, ale postupem času, kdy jsem začal zjišťovat, jaké možnosti nabízejí, můj zájem o ně, a především o Linux, rostl. Chtěl jsem se však naučit mnohem více, než stačí běžným uživatelům. Zkoušel jsem nové a nové příkazy a ty si průběžně zapisoval do poznámek, abych je měl ihned po ruce, když budou potřeba a nemusel nic zdlouhavě hledat na internetu nebo v manuálových stránkách. Jak informací přibývalo, potřeboval jsem je pro přehlednost zařadit do nějakých kategorií, zkrátka mít v nich určitý systém. Brzy mi ale zápisky v souboru přestaly stačit, chtěl jsem je mít dostupné online. Současně mě napadlo, že bych je vlastně mohl sdílet s ostatními, a tak kolem roku 2006 začala vznikat tato stránka. Nejdříve fungovala z mého domácího webového serveru, až asi o tři roky později jsem si zaregistroval doménu a zařídil hosting. Původní doména měla název linuxvbashi.cz, který v roce 2020 nahradil prompt.cz.
Stránce věnuji téměř veškerý volný čas. Přidávám nové informace, aktualizuji ty stávající, a vše se snažím podat srozumitelnou formou, včetně použití praktických příkladů. Nepoužívám žádné cookies, vyskakovací okna, ani reklamy. Pokud se vám tedy moje stránka líbí a chcete ji podpořit, můžete přispět na její provoz prostřednictvím tlačítka „DONATE“ v její spodní části.
Kromě různých linuxových distribucí, jako jsou např. RedHat, CentOS, Fedora, SUSE, Debian či Ubuntu, mám zkušenosti také s unixovými systémy (AIX, HP-UX, Solaris), databázemi (MySQL, Oracle), automatizačními programy (Ansible, Puppet, Red Hat Satellite), DevOps nástroji (Containers, Kubernetes, OpenShift, Git) a částečně i s programováním v Pythonu. Baví mě jak tvůrčí práce, tak i řešení složitých problémů. Každopádně vždy musím za svojí prací vidět alespoň dobrý výsledek. Budoucnost je podle mého názoru především v automatizaci a tímto směrem se chystám pokračovat i dál.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/miroslav-bernat
Red Hat Certification Profile: https://rhtapps.redhat.com/verify/?certId=190-240-507
Credly: https://www.credly.com/users/miroslav-bernat/badges